ورزش در تلویزیون مازندران، نمایه ای از تحول/تقدیمی از مقدسی

دیگر چشم ها به آنچه از ورزش در سیمای مازندران پخش می شود بی اعتنا نیست، اعتمادی که سال ها رخت بربسته بود بر دیدگان اهالی ورزش بازگشته و با اشتیاق شبکه محلی خودشان را می نگرند. لطفا کس دیگری برای خود سهمی برندارد، تمام و کمالش برای علی صادق مقدسی است که خیلی زود متوجه یک ضرورت شد.

برای مازندرانی های که هر یک خود کارشناس ورزش هستند و مدال ها و افتخارات شان حکم می کند که عنوان بهترین استان ورزش ایران را از حیث استعداد و قابلیت یدک بکشند، نبود یک مرجع مطمئن برای دریافت اطلاعات و اخبار و جذب آگاهی درباره مشکلات و موانع احساس می شد. رسانه ملی با محدودیت های اقتصادی اش ناخواسته وارد فضایی شد که تماشای ورزش در تلویزیون بدون جلب مشارکت مالی ممکن نبود و بدین ترتیب ناخواسته بدل شد به تهیه برنامه هایی که جذابیتی نداشتند و همچنین فراموش شدن تیم هایی که بخشی از هویت این استان تلقی می شوند اما ورزش در تلویزیون مازندران دوباره مخاطب پذیر شده و از آن گلایه های همیشگی که طیفی است و برای حمایت عده ای، خبری نیست. حالا تلویزیون از اتهام کم آگاهی خارج شده و نگاه آن به ورزش در حد و حدود اطلاع رسانی هیات های ورزشی و نادیده گرفته شدن نقاط ضعف و تاریک ورزش مازندران نیست.

مدیرکل صدا و سیمای مازندران برای اینکه مردم را به رسانه بومی دیداری و شنیداری خود مشتاق کند به اولویت های شان متمرکز شد و خیلی زود به اهمیت ورزش و جای خالی مانده اش در ظرف بصری رسانه ای شان پی برد.

سوای تهیه برنامه ای تحت عنوان ورزش مازندران که جمعه شب های هر هفته، نقادانه اشکالات و اشتباهات ورزش را رصد می کند و به همان نسبت پیروزی ها و موفقیت ها را گزارش می دهد، پیگیری امور حساس و حیاتی ورزش استان از جمله اقدامات کارگشایی بوده تا چشم های با اخم های درهم مخاطب تلویزیون مازندران را به دیدگانی روشن و متبسم بدل کند.

اتفاقی که می توان آن را حتی تاریخی خواند، برنامه های شبانه المپیک و پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو بود که تلویزیون مازندران ۲۶ شب متوالی به تصویر کشید و فضای مازندران را خاص کرد.

دور اندیشی ها برای پخش مداوم این برنامه های ویژه المپیک وقتی ثمره درست خود را نشان داد که مازندران سه مدال در المپیک و ۵ مدال در پارالمپیک گرفت و بهترین استان از حیث مدال آوری شد.

پس از آن بود که بهداد سلیمی وزنه بردار شهیر و نامور مازنی ها به اهمیت اقدام مقدسی اشاره کرد: وقتی در المپیک حضور داشتم از اجرای برنامه ای ویژه مازندرانی ها مطلع شدم. پدر و مادرم گفتند که این برنامه در حال پخش است. برایم خیلی مهم بود و روحیه بیشتری گرفتم که حتما موفق شوم و مردم استانم در آن برنامه لذت بیشتری ببرند. وقتی آن اتفاق افتاد و با اشک به هتل برگشتم و حق خوری ها را به یاد آوردم، خیلی ناراحت بودم اما بخش هایی از برنامه همان شب را دیدم. به گونه ای خودشان را در غم بی مدالی من شریک کرده بودند که هیچوقت فراموش نمی کنم. تهیه آن برنامه به ۱۳ ورزشکار مازنی در المپیک پیام می داد که تنها نیستند و این خیلی روحیه بخش و خوشحال کننده بود.

نقی مهدوی رئیس هیات جانبازان و معلولین استان هم می گوید: تهیه برنامه پارالمپیک برایمان باورکردنی نبود. برنامه های المپیک را دیده بودم و دوست داشتم برای بچه ها جانباز و معلول هم بسازند اما می گفتم حتما مثل بقیه امور اینجا هم تبعیض قائل می شوند اما حقیقتا این اتفاق به شدت تاثیر گذار بود. در خلال همان شب ها تعداد خانواده هایی که برای حضور فرزندان معلول شان در ورزش مراجعه می کردند، عجیب بود. این رویکرد را از صدا و سیمای مازندران و شخص مقدسی داریم که به ورزش جانبازان و معلولین فرصت دیده شدن مجزا و خروج از سایه ورزشکاران عادی را داد.

آن برنامه های ویژه و مستقل که شب های المپیک و پارالمپیک را برای مازندرانی ها خاص کرد این نکته ویژه را هم داشت که مازندران را یگانه استانی در تمام کشور به غیر از رسانه های سراسری ساخت که به این رویداد مهم پرداخت.

پرطرفدارترین تیم لیگ یک و بدون شک یکی از دوست داشتنی ترین تیم های ایران هم به واسطه خواست خود مقدسی و در شرایطی که مدیرانش زحمت پیگیری را هم به خود نمی دادند، از پخش مستقیم تلویزیونی بهره برد.
نساجی که در جای جای مازندران و حتی کشور طرفدار دارد بازی های خانگی اش در کنداکتور پخش شبکه مازندران قرار گرفت تا در حالیکه در بسیاری از استان ها که همانند مازندران دارای تیم در لیگ یک فوتبال کشور هستند، بازی ها پخش نمی شود؛ نساجی فرصت دیده شدن را داشته باشد.

محمود فکری سرمربی سابق نساجی می گوید: حمایتی که مقدسی از نساجی داشته، خود متولیان این باشگاه نکرده اند. همراهی سیمای مازندران در اوج مشکلات مالی برای پخش بازی ها، بهترین عامل در ترغیب مقامات استانی در حل و فصل مشکلات مالی آن بود.

ورزش نوین شده در سیمای مازندران تقدیمی از مقدسى است که برای نمایش علقه اولیه مردم تردید نکرد که هیچ، حتی خود طرح داد و پیگیری کرد.

ورزش فقط یکی از جنبه ها و نمایه های دگردیسی در صدا و سیمای مازندران است همانطورکه از بسیاری شنیده ایم دیگر فقط برای ادای عادت دیدن ثانیه ای کانال های تلویزیونی، نگاهش نمی کنند بلکه ساعت ها وقت می گذارند و با لذت و رضایت تماشاگرش هستند.

منتشرشده توسط

پایگاه خبری مازند24

با تمام حواشی اندوده شده، نمی توان این استان را بدون علقه ناب مردمانش به ورزش تصور کرد. مازندرانی جماعت با ورزش انس گرفته و فراتر از تنها فعالیتی برای بهبود جسم و جان، به اتفاقات پیرامونی اش حساس است. در این استان گروه سنی بهانه است و ورزش تفکیک ناپذیر. از هر جنسی و سنی ورزش را یک اولویت می پندارند برای طراوت بخشیدن به زندگی و ورزش دلیلی است برای با هم بودن و لذت بردن. گهگاه محو اکسیر ورزش شده و ناگواری هایی می بینیم که البته زودهنگام مرتفع می شود اما همان کذابه ها به نشانه نمک حیات ورزشی مان، خود جذابیت هایی دارد انکار ناپذیر. مازندرانی ها هیچگاه صورت شان خشک نیست، یا عرق ورزش بر رویش نشسته، یا اشک شوق و یا شرم شکست… همکاران خوبی داریم که عاشقانه به ورزش ارج نهاده و یاریگرش هستند. ما هم آمده ایم تا حرفی نو باشیم و متفاوت. خوانش ما راحت است چون ورزش را در مازندران یک ارزش می دانیم. گروهی جوان با قلمی روایتی از ورزش خواهند گفت. می دانیم که تا به دلخواهتان فاصله ها داریم ولی قول می دهیم دلتان را بدست بیاوریم. شاید اندکی طول بکشد اما دیر نخواهد شد. مشعوف نگاه شوق انگیزتان تا به همیشه. زمان بدهید تا زمان فراغتتان را موثر پر کنیم. یا حق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.